בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

אלכס אלטשולר

דף הבית >> כתבות נוספות >> אלכס אלטשולר
 
שיתוף פעולה במחקר ובמציאות - איגוד הקב''טים ואלכס אלטשולר
 
 ביום רביעי 4.4.12 באגף הבטחון בעיריית בני ברק התקיימה פגישה לא שגרתית
של שני אנשים – חיים נוגלבלט, יו''ר איגוד הקב''טים ברשויות; ואלכס אלטשולר, דוקטורנט באוניברסיטת בן גוריון החוקר את נושא ההיערכות לקראת רעידת אדמה בהיבט המוניציפאלי-חברתי.
הפגישה היא ראשיתו של שיתוף פעולה שבו איגוד הקב''טים ואלכס אלטשולר יעבירו למנהלי הבטחון ברשויות מידע אקדמי מחקרי בנושאי בטחון וחירום הקשורים לעבודה השוטפת ולהיערכות לחירום.
בפגישה תיאר חיים נוגלבלט את הנושאים עמם מתמודד איגוד הקב''טים בימים אלה:
* מעמד הקב''ט, נמצא בשלב של העברה למשרד הפנים כאשר שר הפנים יעביר זאת כהצעת מחליטים לקראת חקיקה. בימים אלה מסתמן שהמימון להצעת המחליטים בנושא מעמד הקב''ט ומחלקת הבטחון ברשות יתחלק בין המשרד להגנת העורף [70%] ומשרד האוצר [30%]. עם אישורה של הצעת המחליטים הזו צפוי שיחול שינוי במעמדו של מנהל הבטחון ברשות – הוא יהפוך להיות סטטוטורי, כלומר – ראש הרשות מחויב במינוי מנהל בטחון, על פי חוק; כמו שממנים גזבר או מהנדס רשות; ותנאי העסקתו [כולל סיום העסקתו] נקבעים על פי חוק שמחייב את ראש הרשות.
* הקמת משל''ט [מרכז שליטה] ארצי רשותי שינוהל בידי מרכז השלטון המקומי, מרכז המועצות ואיגוד הקב''טים. המשל''ט ישמש בשוטף ובחירום, יחבר בין כל הרשויות המוניציפאליות, יתכלל את נושאי הבטחון ואת הקשר עם הרשויות, גורמי החירום וההצלה, משרדי ממשלה, צבא ומשטרה, ועוד. הרעיון להקים משל''ט רשותי ארצי בא לאחר שבאירוע השריפה בכרמל התברר, במסגרת הפקת לקחים, שמשל''ט כזה נחוץ ביותר לתפקוד טוב ויעיל בזמן חירום.
* קשר בין רשויות בעולם – יזמה של איגוד הקב''טים שבה רשויות בארץ יצרו קשר בנוסח ''רשויות תאומות'' עם רשויות בעולם, וילמדו זו מזו איך להכין רשות לחירום, להתכונן למצבי חירום שונים, להעביר מידע לציבור, לתקשר עם משרדי הממשלה השונים, ועוד ועוד.
 
 

גורמים משפרי היערכות
בשלב השני הציג אלכס אלטשולר את משנתו האקדמית. אלכס, שבא מרקע של עבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה, כתב תיזה MA   שעוסקת בגורמים שמנבאים את רמת ההיערכות ברשות – פעילות משותפת עם גורמים ממשלתיים; פעילות משותפת עם גורמים חוץ-ממשלתיים; מסוגלות קיבוצית; מצב חברתי כלכלי; וחשיפה למלחמה בעבר. כיום אלכס אלטשולר כותב דוקטורט באוניברסיטת בן-גוריון בנושא היערכות לרעידת אדמה ברשויות מקומיות. אלכס עוסק בנושאים הללו ברמת האדם וברמת המקרו. הוא ממקד את המחקרים בשאלה מיהם הגורמים שמשפרים את ההיערכות של הרשות, מה הם שיתופי הפעולה; בין אלה גורמים קיים שיתוף פעולה, ועוד. כמו כן אלכס הוא חוקר במסגרת המכון למחקרי בטחון לאומי והוא עובד בשיתוף פעולה עם מאיר אלרן – בימים אלה הם כותבים מחקר בנושא החזית האזרחית – תפיסות אוכלוסייה בהקשר של רעידת אדמה ומלחמה.
בין איגוד הקב''טים לאלכס אלטשולר יתקיים קשר רציף והמידע המחקרי הרלוונטי יועבר לרשות מחלקות ואגפי החירום ברשויות, במגמה שיוטמע וישמש כלי-עזר יעיל  לכל העוסקים בבטחון.
 
בטאון הבטחון ברשויות
22.4.12  
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים