בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

דיון בנושא מוכנות לחרום בועדת הפנים של הכנסת

דף הבית >> פעילות הארגון >> דיון בנושא מוכנות לחרום בועדת הפנים של הכנסת
                     

בס"ד

קב"טים יקרים שלום רב,
 
אתמול השתתפתי ביחד עם יוחאי וג'ימה - אבי נעים, ואורי בן יהודה, ומספר קב"טים נוספים, כנציגי השלטון המקומי. בדיון שהתקיים  בוועדת הפנים של הכנסת בהשתתפותו של שר הפנים הרב אריה דרעי.

בנושא: "מוכנות והיערכות הרשויות המקומיות לרעידות אדמה".

המסקנות של יו"ר הועדה ח"כ דוד אמסלם ודבריו של יו"ר ועדת הביטחון בשלטון המקומי מר אבי נעים,  מביאים לידי ביטוי את מה שאנחנו הקב"טים אומרים ללא הרף מעל כל במה אפשרית.

יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם: אין אחראי אחד, אין כתובת, המשטרה אחראית אבל אפשר להעביר את הסמכות לצה"ל. גם ראשי העיר אחראים. ממש חד גדיא ובינתיים בין כל האחראים יקרסו בניינים.
99% ממבני הציבור שהיו זקוקים לחיזוק בפני רעידות אדמה טרם חוזקו. עד היום רק 2.4% מתוך 80,000 מבני מגורים שנבנו לפני 1980, ולכן נחשבים למבנים שדרוש להם חיזוק, חוזקו במסגרת תמ"א 38. בשנת 2015, רק 27% מהרשויות המקומיות, שבהן מתגוררים 54% מתושבי המדינה, הוגדרו כ"מתמודדות" עם מוכנות לחירום.

שר הפנים הרב אריה דרעי: "יש חשיבות אסטרטגית ברמה הכי בכירה לכך שרשות מקומית תהיה ערוכה לשעת חירום. היום ברור שהחזית היא בעורף. יפלו טילים בכל מקום. אם הרשות המקומית לא תתפקד תהיה קריסה טוטלית.

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם הוסיף ואמר: "מה שמדאיג אותי זה שאין גורם אחראי אחד, ולכן אין כתובת. אומרים לי שהמשטרה היא הגורם האחראי, אבל מצד שני אם זה גדול עליה, אז השר לביטחון פנים מצהיר שזה אסון לאומי, ואז שר הביטחון מעביר את האחריות מהמשטרה לצה"ל, שיש לו סמכות רק על אירועים מלחמתיים ואין לו סמכות בעניינים אזרחיים. מי מטפל במוכנות? בהכשרה? אומרים לי שזה עובד טוב. מתי זה עבד טוב? בתרגילים? כשמעבירים ניירות מפה לפה? יש פה 7000 מנהלים ובינתיים קורסים בניינים. אני מצפה שתראה את כל התמונה. שתראה את הצרכים ומזה תגזור תקציב לשלוש שנים. אם יש תוכנית אני רגוע. זה לא נכון בכל תקציב לבדוק מאפס".

אל"מ אריאל בליץ, פיקוד העורף: "אין תחליף לראש רשות ולמערך עירוני שיודע להתמודד עם משבר. 

אבי נעים, ראש מועצת בית אריה ויו"ר ועדת ביטחון בשלטון המקומי: "הרשויות המקומיות רחוקות מלהיות מוכנות לתרחיש חירום. בטח לא ל130,000 טילים מלבנון. קבעו אחריות פלילית לראש הרשות המקומית, אבל בשביל מוכנות צריך תכנון רב שנתי. הקציבו 50 מיליון לחמש שנים לחיזוק מבנים במגזר הערבי, אבל בבני ברק יש 80% פערי מקלוט. טיל אחד לבני ברק יהיה אסון. פער מובהק במוכנות נובע מאיתנות כלכלית של הרשויות, וזה נורא, כי כולם צריכים לקבל אותו ביטחון אישי. צריך לתת לנו סמכויות ומשאבים. חייבים לחזק ולתקנן את מחלקות הביטחון  ואת הקב"טים ברשויות המקומיות, שהם "לבנת היסוד"  והקב"טים הם אלה שעומדים בראש החנית וגם זמינים 24 שעות לכל אירוע חירום.


אני תקווה שהדברים והמסקנות החמורים ביותר שהועלו בוועדה יבואו לידי ביטוי בשטח.

בכבוד רב,
חיים נוגלבלט  יו"ר איגוד הקב"טים בשלטון המקומי
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים