בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

התחממות גבול מצריים

דף הבית >> כתבות נוספות >> התחממות גבול מצריים
הגבול עם מצרים מתחמם
אזרח ישראלי נהרג מאש מחבלים. לפחות שני מחבלים חוסלו
אזרח ישראלי נהרג בבוקר יום שני 18.6.12 לאחר שחוליית מחבלים חדרה לישראל סמוך ליישוב קדש ברנע פתחה באש לעבר עובדים שעסקו בעבודות הסגרת הגדר באזור הגבול עם מצרים, סמוך ליישוב קדש ברנע.
כוחות צה"ל השיבו אש, והצליחו להרוג לפחות שני מחבלים.
ההיערכות והכוננות במקום נותרו כל עוד לא היה ברור אם מחבלים נוספים נמצאו בשטח ישראל. מחסומים משטרתיים הוצבו בכבישי האזור. ככל הנראה, במהלך התקיפה שולבו ירי של טיל נ"ט, הפעלת מטען צד וירי מנשק קל. כביש מספר 10 וכביש 12 על גבול מצרים חסומים לתנועה, וכוחות צה"ל מנעו מאזרחים להגיע לאזור. 
 

כוננות הוכרזה בכל יישובי האזור, וצוותי חירום יישוביים הופעלו. ההסעות לבתי-הספר באזור הופסקו, והתושבים הונחו להישאר בבתים. "שני כלי רכב יצאו הבוקר באחד היישובים כדי להגיע לעבודות על הגדר בינינו לבין מצרים, ובמהלך נסיעה על כביש 10 הופעל מטען צד ואחד מהם נפגע", סיפר ראש מועצת רמת הנגב, שמואל ריפמן, בראיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" עם מיכה פרידמן, בגלי צה''ל. לדבריו, "החשש כעת הוא ששני מחבלים או יותר נכנסו לתוך ישראל. אנחנו מתורגלים, וברגע שנודע לנו הפסקנו את הסעות בתי-הספר ואת אלו שכבר יצאו הפנינו לאחד היישובים, והפעלנו חמ"ל באחד מהיישובים הסמוכים".
 
 

"אין ספק שסיני הפכה לבעיה בטחונית, והאירוע היום הוא עליית מדרגה נוספת", אמר הרמטכ"ל לשעבר וחבר הקבינט בהווה, השר שאול מופז, "עלינו לנהוג בזהירות, ומדובר גם באתגר לא פשוט למנהיגות הנבחרת במצרים". בראיון לתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי, בגלי צה''ל, הדגיש מופז כי "לא ניתן להתערב בבחירות במצרים, אך אני מקווה ומעריך כי ניתן יהיה לבוא בדו-שיח עם המצרים, ייבחר מי שייבחר, גם בנושאי צבא ובטחון. היעד העליון שלנו הוא שמירה על הסכם השלום, וגם האמריקנים מחויבים לכך".
"ישנם שישה יישובים בטווח של חצי קילומטר עד קילומטר וחצי מהגבול", סיפר ריפמן, "מדובר ביישובים סגורים, וצה"ל תיגבר מאוד את כוחותיו באזור. ניתן לראות שמגיעים כוחות נוספים ושהצבא פעיל מאוד. כמובן שהם לא נכנסים לסיני. מצד שני, אני יכול לראות את החיילים המצרים צועדים בניחותא על הגבול, כאילו דבר לא קרה", הוסיף, "יש כאן התנגשות בין השלווה המדברית ובין המתח שמורגש באוויר. אבל אין מה לעשות, אנחנו חיים בישראל".
"בשלב זה כוחות צה"ל באזור עורכים סריקות באזור, במטרה לשלול הימצאות של מחבלים נוספים בישראל", פירט דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי בתכנית "נכון להבוקר" עם ניב רסקין, בגלי צה''ל. לדבריו, "האזור כולו נסגר, וכך זה יישאר עד שנכיל את האירוע. בשלב זה היישובים סגורים, אין יוצא ואין נכנס, ויש מספר לא רב של נפגעים. עם זאת, התקרית עדיין לא הסתיימה". לדבריו של ראש צוות החירום בבאר מילכה, איציק לוי, "אנחנו שומעים את המסוקים ואת כוחות צה"ל סביבנו. זה קצת הוציא אותנו מהשגרה היומיומית, אבל זה בסדר - הילדים מרוכזים בשכונה אחת ומשחקים ביחד. אנחנו גם מעודכנים לגבי מה שקורה בשטח", הרגיע.
ביישובים באזור קדש ברנע תלמידים שהיו אמורים לנסוע להיבחן במקצוע הלשון, נאלצו להישאר בבתיהם ובמקלטים ביישובים ולא נסעו לבחינה.
       
 
במהלך הבוקר [10:20] נמצאה גופה שנייה של מחבל הרוג, בתחום ישראל. האפשרות היא שהוא פוצץ על עצמו מטען חבלה שהיה ברשותו. עדיין יש חשש שיש עוד מחבל בשטח. אחרי שעה, בערך בשעה 11:00, גברה ההשערה שגם מחבל שלישי נהרג בפיצוץ.    לא הייתה התרעה מודיעינית לפני הפיגוע.  כוחות צה''ל מנעו מאנשים להגיע לאזור. 
שר הבטחון, אהוד ברק, דרש מממשלת מצרים לקחת אחריות על המצב הבטחוני בסיני, בלי קשר למי שנבחר בבחירות האחרונות. יו''ר ועדת חוץ ובטחון, שאול מופז, דרש ממצרים לדאוג שיהיו כוחות שיטור מצריים בסיני.
 
הגבול עם מצרים מתחמם
האירועים ברמת נגב מתרחשים יומיים אחרי אירועי בטחון מדאיגים בעובדה וסמוך למצפה רמון. בשבת 16.6.12  בפעם הראשונה נורו רקטות גראד לאזורים אלה. לא היו נפגעים או נזק. הסברה היא שהרקטות נורו מירדן או מחצי האי סיני. [...].
ראש המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, אמר: "אנחנו מקווים בחבל אילות שזה מקרה יחיד שלא יחזור על עצמו. אנחנו מחזיקים ב-190 ק"מ של גבול עם מצרים. אנחנו בדרך כלל אזור שקט מאוד. אנחנו יודעים שנמשיך להיות בטוחים וימשיך להיות פה שקט."
ראש מועצת מצפה רמון, פלורה שושן, אמרה: "אנחנו רגועים והתושבים לא נלחצים, אנחנו מקווים שלא ניכנס למפת הגראדים. אנחנו ניערך בהתאם לכל סיטואציה. אני מאוד מקווה שהירי הזה הוא חד פעמי ולא יחזור שנית".
 
...............................................................................
תודות: טל לב-רם, רמי שני, הדס שטייף – גלי צה''ל
גילי כהן, יניר ינגה - הארץ
.................................................................................
בטאון הבטחון ברשויות, 18.6.12
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים