בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

חלמיש דורון כהן

דף הבית >> כתבות >> חלמיש דורון כהן
"במהלך האירוע אתה מנותק ועובד על אוטומט"
את הדברים אומר דורון כהן, מנהל מחלקת ביטחון מוסדות חינוך במועצה האזרית מטה בנימין, שמשחזר את אופן ניהול אירוע הטרור הקשה בחלמיש שבוצע בליל שבת, ה- 21.7.17, "רק אחרי שהכול נגמר אתה מבין במה לקחת חלק"
 
מאת: גיא פישקין 
 
קצת יותר משבוע לאחר אירוע הטבח המזעזע של בני משפחת סלומון ז''ל ביישוב חלמיש שבבנימין, בחרנו לשתף אתכם חברינו הקב''טים בראיון מיוחד עם מנהל מחלקת ביטחון מוסדות חינוך במועצה האזורית מטה בנימין, דורון כהן, שהתייחס אל אחד הפיגועים הקשים שהתרחשו במועצה עליה הוא אמון בשנים האחרונות.
 
כהן, תושב כוכב יעקב ומי שממלא את תפקיד הקב''ט הוותיק במועצה במשך 28 השנים האחרונות, חוזר אל רגעי האימה של אותו ערב שישי במהלכו קיפחו את חייהם שלושה מבני משפחת סלומון מהיישוב חלמיש – יוסי, אלעד וחיה, השם יקום דמם. השלושה נרצחו כזכור על ידי מחבל בן עוולה שהצליח להסתנן דרך פרצה בגדר הביטחון של היישוב ולבצע את זממו. 
 
"אותי זה תפס כמו מרבית אנשי היישוב ומטה בנימין במהלך ארוחת ליל שבת המשפחתית עם הילדים ואורחים נוספים", משחזר כהן את הרגעים הראשונים בהן דווח על האירוע. "קיבלתי את הקריאה בביפר, לקח לי כמה שניות להבין מה קורה. כשהבנו את חומרת האירועים כבר כל אנשי האגף היו על הרגליים ויצאו לשטח. אני אישית תוך כדי קבלת דיווחים שוטפים ברכב על המתרחש, החלטתי לגשת למוקד בתאום מול מנהל האגף ולנהל באמצעותו את האירוע. צריך להבין, לאגף הביטחון במטה בנימין יש כ- 45 ישובים על שטח עצום של כמיליון דונם. המשמעות היא שלא כל אחד מהקב''טים יכולים להגיע תוך פרק זמן קצר לנקודה כלשהי. לכן, מבחינתי השיקול היה להגיע למוקד שהיה קרוב אליי יחסית, וכך אוכל לעזור בניהול האירוע ובקשר עם אגף הביטחון וגורמי וההצלה השונים. 
כהן מוסיף לגולל את השתלשלות האירועים ומשבח את התמודדות כוחות החירום וההצלה בשטח: "מהר מאוד הבנו מהו הבית אליו חדר המחבל ומיהם בני המשפחה שנפצעו. הבנו שמדובר בפציעות בדרגות חומרה קשות ושהחלו להתבצע כבר החייאות במקום. כוחות הביטחון דיווחו שהמחבל נוטרל, אבל מצד שני לא ידענו האם הוא מפגע בודד או שיש לו שותפים נוספים בשטח".
 
לדבריו: "לצערנו זה לא אירוע ראשון שאנו חווים פיגועים ברחבי המועצה בכל היישובים בבנימין יש כיתות כוננות חמ''ל יישובי צח"י שמוכשרים על ידנו. גם במקרה הזה אלו פעלו כנדרש. האמת היא שבמהלך האירוע אתה פשוט מנותק ועובד כמו אוטומט בהתאם לסדפי"ם . רק אחרי שהכול נגמר אנחנו מבינים במה כל אחד לקח חלק, יחד עם זאת מדובר במועצה האזורית הגדולה בארץ וקיים ביקוש רב לישובים עם צמיחה ממוצעת של 12% לשנה, התיירות בבנימין נמצאת בשנים האחרונות בשיא מדובר באזור הררי שגבולותיו נושקים למדבר במזרח ולשפלה במערב עם אתרים היסטוריים שנחשפים בשנים האחרונות תל שילה, גבעת היקבים  מעיינות שפעילים כל השנה ואדי קלט ועוד."
 
אילו דגשים נוכח האירוע המצער הזה היית מעביר לחבריך הקב''טים ברחבי הארץ?
"חבריי הקב''טים. אני רק יכול להפציר בהם לתרגל את הישובים ואת מערך החרום הישובי , כתת כוננות, חמ"ל, חוליית חבירה, צח"י ורפואה, לשמור על קשר יום יומי עם גורמי הצבא והמשטרה להיות שותפים בהערכות מצב של החטיבה, אלו הגורמים שברגע האמת הממשק מולם חייב להיות מושלם, להעלות סוגיות/דרישות למרכיבי ביטחון  ממשרדי הממשלה השונים לקיים פגישות עם כוחות ההצלה והחירום מד"א כיבוי אש לבדוק ולשפר כל הזמן את מערך החרום, כל מה שעובד בשגרה יעבוד בחרום.לכולנו ברור שמבחינה מבצעית אנחנו חשופים לאיומים שרק הולכים וגוברים. אנחנו מבצעים תחקיר לאחר כל אירוע עם מערך החרום הישובי והצבא. המטרה היא כמובן ללמוד ממנו ולהפיק לקחים, כדי שחלילה אירועים מהסוג הזה לא יתרחשו עוד ויימנעו עוד בטרם מעשה".
 
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים