בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

כנס קב"טים ארצי

דף הבית >> כנסים והשתלמויות >> כנס קב"טים ארצי
יחל''צ לכל רשות
התקדמות בשאלת מעמד הקב''ט * אפשרות לעימות צבאי עוד הקיץ * הסדרה לאומית * רציפות תפקודית * אוטונומיה של רשויות * יחידת חילוץ סע''ר לכל רשות * פיקוד ושליטה * ''רשות שגרה לאומית'' -- דברים בכנס קב''טים ארצי

 
כנס קב''טים ארצי התקיים ביום ד' 5.6.13 בגני התערוכה בתל אביב. הכנס, בהנהלתו של יו''ר איגוד מנהלי הבטחון ברשויות [חיים נוגלבלט] ובשיתוף עם מרכז השלטון המקומי אגף הבטחון [יוחאי וג'ימה ואבי נעים], עמד בסימן סיכום לקחי תרגיל עורף לאומי ''עורף איתן'' שהתקיים בסוף חודש מאי.
בדברי הפתיחה הדגיש חיים נוגלבלט, בין היתר, את חשיבות שיתוף הפעולה בין כלל הגורמים העוסקים בחירום והצלה, הרשויות, ומשרדי הממשלה. כמו כן ציין התקדמות בטיפול בנושא מעמד הקב''ט, נושא אותו מובילים כיום המשרד להגנת העורף, איגוד הקב''טים, משרד הפנים, ומש''מ.
 
מנכ''ל המשרד להגנת העורף, גבי אופיר, בישר על אפשרות סבירה לעימות צבאי בקיץ הקרוב, והאיץ במנהלי הבטחון ברשויות ורשויות ייעודיות לנקוט כל פעולה ואמצעי הקשורים בהכנה לחירום, תוך מתן שימת לטיפול במתקנים ותשתיות לאומיים, למשל – חברת החשמל. אופיר ציין את שאלת הרציפות התפקודית של הרשויות ומשרדי הממשלה כנושא עיקרי ומרכזי בהכנה לחירום במשרד להגנת העורף בכלל; וביתר הגופים וברשויות בפרט. בהקשר זה, הוא ציין שני פערים מרכזיים: מיגון בכלל; ומיגון אוכלוסייה נגד חל''כ בפרט.
אופיר בישר על תהליך שאותו הגדיר ''הסדרה לאומית בתפקידים בחירום'' – נושא שאותו מנסחת בימים אלה המועצה לבטחון  לאומי [מל''ל] ובין היתר יתכן שיהיו שינויים בשאלות של סמכות ואחריות בזמן חירום, כלומר – הגדרת פיקוד ושליטה בשטח, העברת הפיקוד והשליטה מפיקוד העורף [גוף צבאי ששייך לצה''ל ונתון לפיקוד הרמטכ''ל] למשטרת ישראל [גוף אזרחי של המשרד לבטחון פנים].
בקשר לשאלת מעמד הקב''ט - אופיר הביעה תמיכה חד משמעית בהפיכת מעמדו של הקב''ט ברשות לסטטוטורי, ואף בישר שכיום יש  תקציב ייעודי לכך, 20 מיליון שקלים.
עוד בישר אופיר שמתקדם פרוייקט החוסן הרשותי, ולשם כך עומד תקציב של 10 מיליון ש''ח.
 

מפקד פיקוד העורף אלוף אייל אייזנברג תיאר שש שכבות בתפיסת ההגנה הלאומית – יכולת הרתעה, פעילות דיפלומטית, הגנה אקטיבית לפני שהאויב יוזם פעולה, הגנה אקטיבית אחרי שהאויב יוזם פעולה, הגנה פסיבית (התגוננות אזרחית, מיגון, התנהגות אוכלוסיה וכו'), טיפול באזרחים וברשויות.
גם אייזנברג ציין את מרכזיות הרציפות התפקודית בזמן חירום, כלומר – כל המערכות הלאומיות נערכות להמשך אספקת שירותים בכל תחומי החיים, כולל ''מפעלים מוגנים'', צווי ריתוק לעובדים חינויים, וכו'.
אייזנברג דיווח על הקמת יחידות חילוץ רשותיות – סע''ר – סיוע עצמי ראשוני, כאשר המטרה היא יחל''צ לכל רשות בתוך תקופה של שנתיים. בהקשר זה אייזנברג ציין את חשיבות המעורבות של ראש הרשות בתהליך.
לגבי התהליך שמגבשת בימים אלה המל''ל [המועצה לבטחון לאומי], אייזנברג הביע התייחסות מסתייגת ואמר שהיא מחזירה את מדינת ישראל שנים אחורה. לדעתו המערכת כפי שהיא עובדת כרגע, כאשר פיקוד העורף מהווה גורם מרכזי ומעורב בכל הקשור למצבי חירום – מתאימה וטובה. הוא ציין את שיתוף הפעולה הטוב בין פיקוד העורף לכלל גורמי החירום וההצלה, הרשויות, וכו'. אייזנברג אמר שהכנת העורף לחירום זהו מרתון, לא ספרינט, והחוסן מתפתח מלמטה, בשטח; ולא בהחלטות של המועצה לבטחון לאומי.
גם אייזנברג הביע תמיכה בהסדרת מעמד הקב''ט לסטטוטורי.
 
אבי נעים, יו''ר ועדת בטחון במש''מ, הביע תמיכה בפיקוד העורף, שהוא מוכוון חירום יותר מאשר הרבה פוליטיקאים, שהנושא הזה לא בוער בקרבם. נעים המליץ – לשם התייעלות - לאחד גופי חירום והצלה; ועוד - לגייס כוחות אזרחיים לטובת צרכים חברתיים אזרחיים [למשל - שירות לאומי והתנדבות בכל מקום אפשרי; ניצול גופים מתנדבים באיוש מוקדי חירים, ועוד.
לגבי מעמד הקב''ט, נעים סבור שהנושא דורש מימון מתאים. ראש הרשות ירוויח מימון ומנהל הבטחון ירוויח גם מימון וגם סמכות ואחריות. הוא המליץ להפעיל לחץ על הפוליטיקאים וציין שהאחריות היא של המדינה, כאשר למשרד הפנים האגף לשירותי חירום יש תפקיד מרכזי בקידום הנושא.
לגבי היערכות למלחמה, נעים  לא ממליץ לבנות רק על מיגון אקטיבי. לדבריו כל רשות יכולה בעצמה לפתח יכולות של התמודדות, אוטונומיה – בהיבטים שונים: מהנדסים שיטפלו בהיערכות לרעידת אדמה; מחלצים; מערכות GIS; טיפול באוכלוסיות חלשות; מידע לציבור; יחידות חילוץ רשותיות; כוחות של אנשי רפואה; מגישי עזרה ראשונה; ועוד. כל מחלקת / אגף בטחון בכל רשות יכולה להוות יחידה בטחונית עצמאית ומתפקדת. האמצעים הטכנולוגיים כיום (קשר, אינטרנט, לוויינים וכו') – מאפשרים זאת. 
 

נציג משטרת ישראל רמ"ח מבצעים– נצ"מ יוסי בכר.
תיאר את מערך הפיקוד ושליטה [פו''ש] שבו הגוף המפקד בשגרה הוא משטרת ישראל ובחירום – פיקוד העורף. הוא התריע שקיימת בעיה בהגדרת תחומי האחריות – בין היתר בגלל שיש הרבה גופי חירום.
חלק מעקרונות הפיקוד והשליטה מתבטאים במונחים כמו ויזואליות, גמישות, אחידות הפעלה, קישוריות, ועוד. המושג ''תמונת מצב בזמן אמת'' מבטא את היכולת להבין מה קורה בשטח, להגיב, לפעול, לתאם בין גופים שונים.
פיקוד ושליטה [פו''ש] זוהי למעשה מערכת מבצעית כתובה שמתאימה לגופים רבים שקשורים לחירום, בכל משרד ממשלתי, רשות, גופי חירום, וכו'.
אלי רגב, ראש מנהל שירותי חירום במשרד הפנים, בירך את המשתתפים בכנס, ותיאר את פעולות משרד הפנים בכל הקשור להיערכות רשויות לחירום, כולל פרוייקט רציפות תפקודית, סיוע בקידום תהליך ''מעמד הקב''ט'', סיוע לרשויות בהקמת מוקדים, בסיסי הפעלה, ועוד. 
 
ד''ר אבי ביצור, בין יתר דבריו, התריע על הבעייתיות שבמושג ''רשות חירום לאומית'' משום שלדעתו העבודה החשובה יותר היא ההיערכות לפני מצב החירום, כלומר בשגרה; לכן השם הנכון צריך להיות ''רשות שגרה לאומית''. לדברי ביצור, שאלות חשובות ומרכזיות – למשל פינוי בזמן חירום – את מי מפנים ולאן – עדיין לא טופלו ביסודיות והן למעשה נותרו פתוחות. כמו כן, הוא התריע על כך שברשויות רבות העובדים לא תרגלו את כל המצבים האפשריים בזמן חירום, כך שבזמן אמת יעלו בעיות קשות.  
 
.......................................................
 
תודות: איגוד הקב''טים. מרכז השלטון המקומי. פיקוד העורף. המשרד להגנת העורף. משרד הפנים משטרת ישראל.
בטאון הבטחון 12.6.2013 
 
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים