בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

מוכנות היישובים הערביים לחרום

דף הבית >> כתבות נוספות >> מוכנות היישובים הערביים לחרום
 
ב 23.12.13 ערכה עמותת יוזמות קרן אברהם בשיתוף מרכז השלטון המקומי ואיגוד הקבטי"ם כנס בנושא מוכנות היישובים הערביים לחירום, בהשתתפות נציגי רשויות מקומיות ערביות, מרכז השלטון המקומי, פקע"ר, המשרד להגנת העורף, משרד הפנים, ונציגי איגוד הקב"טים. 
בכנס נחשף מחקר חדש של יוזמות קרן אברהם בנושא "מוכנות היישובים הערביים לחירום" ונדונו החסמים וההזדמנויות לשיפור המצב ביישובים הערביים.
 
המחקר כלל 145 ראיונות עם בעלי תפקידים משלוש קבוצות מרכזיות: בכירים ברשויות המקומיות הערביות, גורמי ממשלה וצבא ומנהלי ארגוני חברה אזרחית, ונבדקו 24 יישובים שמהווים מדגם מייצג של היישובים הערביים מבחינת גודל ישוב, הרכב האוכלוסייה ואזור גיאוגרפי.  בנוסף בחן המחקר את הבסיס החוקי להיערכות ולפעילות בחירום, את מבנה מערך החירום בישראל בהשוואה למדינות אחרות וכן מסמכים, דוחות ומחקרים הנוגעים להיערכות היישובים הערביים לחירום. ממצאי המחקר מגלים:
·         רוב היישובים הערביים שנבדקו אינם ערוכים לחירום. 
·         ליישובים הערביים אין עדיין נגישות ראויה לשירותי חירום והצלה בסיסיים: רק בחמישית מהיישובים שנבדקו יש שירותי כבאות, רק בשליש יש תחנות מד"א ותחנות משטרה, בכמחצית יש מוקדי רפואה דחופה ואין כמעט מרפאות ממוגנות.
·         רק לשליש מתלמידי בתי הספר יש מקום במקלטים ובשטחים המוגנים.
·         ביותר ממחצית מהיישובים אין נוהל חירום רשותי.
·         ברוב היישובים הערביים יש כיום קב"טים, אך רובם עובדים בחצי משרה בלבד ורק מחציתם בעלי רקע מקצועי בתחום. רק במחצית מהיישובים יש קב"ט מוסדות חינוך.
·         ברוב היישובים שנבדקו יש כיום מערך מתנדבים לחירום אך מחציתם לא קבלו הכשרה בתחום.
 
בכנס עלה כי עד למלחמת לבנון השנייה ב2006 , בה 19 מבין 44 האזרחים ההרוגים היו ערבים,  כלל לא נכללו היישובים הערביים בתכניות ממשלתיות להיערכות לחירום. תכניות אלו גובשו מתוך תפיסה של הנושא כנושא ביטחוני בעיקרו והניחו כי האזרחים הערביים לא ייפגעו. דו"חות מבקר המדינה שלאחר המלחמה ביקרו קשות את הגופים הממשלתיים ודוחות חוזרים בשנים האחרונות חזרו והציפו את הצורך בתכנית לאומית מקיפה שתסגור את הפערים ביישובים הערביים. על אף השינוי במדיניות והגברת הפעילות של הגופים הממשלתיים, חזרו אירועי השנים האחרונות דוגמת השריפה ביערות הכרמל  ב-2010 והשיטפונות של 2013 בטייבה ובבאקה אל גרבייה והוכיחו את הקושי של היישובים הערביים להתמודד עם מצבי חירום, ואת הצורך בהתייחסות למאפיינים הייחודיים של הרשויות המקומיות הערביות ושל החברה הערבית.
 
עוד עולה מהמחקר כי יש צורך בהבהרה ברורה של חלוקת הסמכויות והאחריות בין הגורמים השונים הפועלים בתחום החירום על מנת לאפשר לרשויות לעבוד בצורה אפקטיבית.  סגן ראש עיריית באקה אל גרבייה ג'מאל מג'דלה אמר בכנס: "אנחנו מבולבלים, אין מקום אחד אליו אנחנו יכולים לפנות בשעת חירום, צריך להיות גוף ומקור אחד שירכז את תחום החירום ורק כך ניתן יהיה להגיע לתפקוד טוב יותר".
 
אחמד ח'לאיל, נציג הקב"טים ברשויות הערביות התייחס לסוגיה של התנהלותם שעלתה במחקר: "יש צורך באפליה מתקנת בתחום הקב"טים בישובים הערבים. המצב כרגע לא מאפשר התנהלות תקינה, הקב"טים מקבלים שכר מינימום, אין מספיק תקנים  ומרביתם עובדים בחצי משרה".  על כך השיב אלי רגב, מנהל המינהל לשירותי חירום במשרד הפנים ואמר כי המשרד פועל לשיפור המצב וישנן המלצות שנמצאות כרגע על שולחנו של שר הפנים, "על פי ההמלצות מעמד הקב"ט ישתדרג משמעותית, יתווספו תקנים והמקצועיות של הקב"טים תקבל חשיבות עליונה". סא"ל קרן מימון שרייבר, רע"ן מד"ה בפיקוד העורף הוסיפה כי "פיקוד העורף עורך הכשרות לשיפור המקצועיות הן עבור הקב"טים והן המתנדבים שמהווים גורם מפתח בשיפור המצב. המתנדבים הם כוח אדם קריטי במצבי חירום". 
 
סוגיה מרכזית נוספת במחקר, שעלתה בדבריהם של כל הדוברים בכנס, היא המודעות המועטה של הציבור הערבי לצורך בהיערכות לחירום. אמנון בארי-סוליציאנו, מנהל שותף בקרן אברהם, אמר כי: "הלב של העניין הוא האזרוח של שירותי החירום. מכיוון שלאורך שנים מוכנות לחירום זוהתה בישראל עם צבא וביטחון הדבר יצר ניכור בין החברה הערבית למדינה סביב ההיערכות לחירום וכך הרשויות הערביות נותרו בפער של עשרות שנים מבחינת המוכנות".
 
חיים נוגלבלט יו"ר איגוד הקבטי"ם ברשויות המקומיות, מברך על שיתוף הפעולה היומיומי עם הקבטי"ם בישובים הערבים ועל העזרה ההדדית של הנהלת האיגוד עם יוזמות קרן אברהם ובנוסף הקשר הבלתי אמצעי עם משרד הפנים והמשרד להגנת העורף, בסיוע תקציבי ובציוד חירום
 
בכנס הוצגה שורה של המלצות המיועדות לגורמים הממשלתיים, לרשויות המקומיות הערביות ולארגוני החברה האזרחית. 
 
למחקר:  
http://www.abrahamfund.org/webfiles/fck/Emergencie%20hebrew.pdf
 
 
 
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים