בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

מכתב לאבי דיכטר

דף הבית >> דבר היו"ר >> מכתב לאבי דיכטר
ח' אלול תשע"ב
‏26 אוגוסט 2012
לכבוד:
מר אבי דיכטר – השר להגנת העורף
הכנסת, ירושלים
 
נכבדי,
 
הנדון: מעמד הקב"ט כברומטר למוכנות העורף למצבי חירום
 
ראשית, הרשה לי לברך אותך עם כניסתך לתפקיד השר להגנת העורף. אני חושב שבתקופה זו חשיבות התפקיד והמשרד מקבלים משנה תוקף והכרה אמיתית בצורך בגורם על, שיהיה אחראי על קידום מוכנות והיערכות העורף למצבי חירום. האתגרים העומדים בפני מדינת ישראל הם מהמורכבים ביותר מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת. אני מאחל לך הצלחה רבה בתפקיד ושלעולם לא נצטרך להוכיח את מוכנותנו. הצלחתך – הצלחתנו.
 
שמי חיים נוגלבלט, יו"ר איגוד מנהלי הביטחון (הקב"טים) ברשויות המקומיות (להלן
איגוד הקב"טים). אני משמש גם כמנהל אגף החירום והביטחון של עיריית בני ברק ועוסק
בתפקידים נוספים בתחום החירום, בין היתר כמפקד זק"א בדרגת רפ"ק מ. במשטרת
ישראל.
כפי שהזכרתי בפתיח של מכתבי, אנו עומדים בפני אתגרים לא פשוטים, שמאיימים ישירות על העורף ועל יכולת עמידתנו בעימות עתידי. אני מבקש להאיר בפניך נושא, שאנו כגורם מקצועי המאגד את הקב"טים ברשויות המקומיות, נלחמים עליו ללא הרף והוא – מעמד הקב"ט.
חשוב לציין, בטרם אפרוס בפניך את נקודת מבטנו, שמר מתן וילנאי, השר היוצא, לקח אותנו תחת חסותו וקידם משמעותית את הטיפול בנו ובמעמדנו, עד לכדי אימוץ מסקנות "הועדה לבחינת מעמד הקב"ט ברשויות המקומיות", שהוקמה על ידו, בראשות מר שמואל (שמיל) גולן ובהשתתפות רחבה מאוד של  גורמים העוסקים בחירום – פקע"ר, משרה"פ, רח"ל, מש"מ ועוד – בועדה זו נטלתי חלק כחבר וכמייצג של הקב"טים.
לצערי, כיום הנושא תקוע עקב היעדר מקורות מימון, ובשפה פחות מכובסת, בהיעדר מנהיגות אחראית, שתוציא לפועל את מסקנות הועדה ותעשה מהפיכה, לא פחות, בהתייחסות השלטון המרכזי והמקומי לסוגיית המוכנות לחירום ברשויות המקומיות.
 
הרשות המקומית מוגדרת, מאז מלחמת לבנון השניה, כ"לבנת היסוד", הגורם האחרון האחראי בשטח, שאמון על שמירת חוסן האוכלוסייה, הטיפול בה, טיפול באירועי רע"ד, מלחמה ומצבי חירום נוספים, ארגון המרחב האזרחי בשגרה ושמירה על רציפות תפקודית בשעת חירום (רשימה חלקית ביותר). כל זאת באמצעות הכנות מתמידות, שהאחראי עליהן הינו הקב"ט, שפעמים רבות אינו במשרה מלאה, בחלק מרשויות המיעוטים הוא אינו קיים, ברשויות רבות הוא עובד לבד, מוטלות עליו משימות שאינן מתפקידו (נע"ת) והוא אינו מתוגמל בהתאם.
 
על פי תפיסתי, הקב"ט הוא לבנת היסוד של לבנת היסוד. הוא משמש לכל הגורמים העוסקים בחירום, כברומטר לחוזקה של הרשות המקומית וליכולתה להתמודד בפני האתגרים הצפויים. לצערי, הגורם החשוב הזה, שמניע את גלגלי הרשות המקומית, שמטפל במקלטים הציבוריים, שכותב נהלים ותיקים ומכין תוכניות, מקיים תרגילים ויוזם ישיבות, הגורם הזה לא מקבל את היחס המתאים מראשי הרשויות וכפועל יוצא, גם מבעלי התפקידים האחרים ברשות, שמבינים מצוין, שאם ראש הרשות לא מייחס חשיבות לנושא החירום, אין צורך שהם ישקיעו משאבים בעניין וכך, כבדרך אגב, קולו של הקב"ט לא נשמע והרשויות המקומיות אינן מוכנות כנדרש.
 
חשוב לציין, שיש מקרים הפוכים, אולם מתוך 250 רשויות מקומיות, יותר מחצי קרובות לתיאור שהצגתי בפניך.
ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, הצהיר שממשלתו הנוכחית השקיעה בהכנת העורף למצבי חירום, יותר משאבים מכל ממשלה אחרת בעבר. הצהרתו זו, יחד עם כניסת אדם כמוך בעל שיעור קומה ובעל רקע וניסיון עשיר במערכות ביטחון, מביאות אותי להכרה, שזהו הזמן הנכון והמתאים ביותר לבצע את המהלך הפשוט, אך הדרמטי ברמה הלאומית, של שדרוג מעמד הקב"ט והגדרתו כסטטוטור בתחומו, ממש כמו מבקר הרשות המקומית, מהנדס הרשות, הגזבר וכיו"ב.
 
הרשויות המקומיות נמצאות בתחום אחריותו של משרד הפנים, שלצערי אינו מבין את גודל אחריותו ובמשך שנים ארוכות ורבות הזניח את תחום החירום, בעיקר בהיבט הארגוני של הגדרת יחידות הביטחון ברשויות המקומיות, הגדרת תפקידים ובעלי תפקידים בתחום החירום, הגדרת הקב"ט כסטטוטורי וביקורת על ניצול תקציב הג"א, שברשויות רבות מדי, הינו תקציב זעום שמופנה לצרכים אחרים של הרשות מלבד היערכות לחירום.
 
אדוני השר, פונה אני אליך בבקשה, לחדש את תהליך ההכרה במעמד הקב"ט, מתוך ראיית התמונה הכוללת, שזוהי הנקודה הקריטית שתחולל את השינוי המשמעותי ביותר במוכנות העורף למצבי חירום.
אשמח לקבל את התייחסותך לקידום העניין.
 
בברכה,
חיים נוגלבלט
יו"ר איגוד הקב"טים
חיים נוגלבלט: 0577703227 ,מייל chaim-nag@bbm.org.il , ת.ד  1052  בני ברק.
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים