בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

פגישות עם השר כץ ודיכטר

דף הבית >> פעילות הארגון >> פגישות עם השר כץ ודיכטר
 
אבי הקב''טים
למרות העיכובים, הטיפול בשאלת מעמד וסמכויות הקב''ט נמשך ולאחרונה התקיימו פגישות עם ח''כ חיים כץ ועם השר להגנת העורף ח''כ אבי דיכטר. 
 
בימים אלה שוקדים אנשי איגוד הקב''טים על קידום מהלך מקצועי פוליטי שבו מעמד מנהל הבטחון ברשות יהפוך להיות סטטוטורי.
זהו מהלך שכבר החל לפני מספר שנים, בתקופתו של ח''כ מתן וילנאי השר להגנת העורף, אז ישבה ועדה מקצועית בינמשרדית, אותה הקים וילנאי, בראשות שמיל גולן, וניסחה מסמך מקצועי - "הועדה לבחינת מעמד הקב"ט ברשויות המקומיות".
 
פגישה עם דיכטר
 
מתן וילנאי לקח את הנושא תחת חסותו וקידם משמעותית את הטיפול בו עד לכדי אימוץ מסקנות הועדה לבחינת מעמד הקב"ט, כאמור בראשות שמואל (שמיל) גולן ובהשתתפות רחבה מאוד של  גורמים העוסקים בחירום – פקע"ר, משרד הפנים,  רח"ל, מש"מ וממ''א, ועוד. 
אולם בשלב מסוים הנושא נעצר, עקב היעדר מקורות מימון, וכפי שכותב חיים נוגלבלט יו''ר איגוד הקב''טים – ''עקב היעדר מנהיגות אחראית, שתוציא לפועל את מסקנות הוועדה ותעשה מהפכה בהתייחסות השלטון המרכזי והמקומי לסוגיית המוכנות לחירום ברשויות המקומיות.
הרשות המקומית מוגדרת, מאז מלחמת לבנון השנייה, כ"לבנת היסוד", הגורם האחרון האחראי בשטח, שאמון על שמירת חוסן האוכלוסייה, הטיפול בה, טיפול באירועי רע"ד, מלחמה ומצבי חירום נוספים, ארגון המרחב האזרחי בשגרה ושמירה על רציפות תפקודית בשעת חירום (רשימה חלקית ביותר). כל זאת באמצעות הכנות מתמידות, שהאחראי עליהן הינו הקב"ט, שפעמים רבות אינו במשרה מלאה, בחלק מרשויות המיעוטים הוא אינו קיים, ברשויות רבות הוא עובד לבד, מוטלות עליו משימות שאינן מתפקידו (נע"ת) והוא אינו מתוגמל בהתאם.
הקב"ט הוא לבנת היסוד של לבנת היסוד. הוא משמש לכל הגורמים העוסקים בחירום, כברומטר לחוזקה של הרשות המקומית וליכולתה להתמודד בפני האתגרים הצפויים. הגורם החשוב הזה, שמניע את גלגלי הרשות המקומית, שמטפל במקלטים הציבוריים, שכותב נהלים ותיקים ומכין תוכניות, מקיים תרגילים ויוזם ישיבות, הגורם הזה לא מקבל את היחס המתאים מראשי הרשויות וכפועל יוצא, גם מבעלי התפקידים האחרים ברשות, שמבינים מצוין, שאם ראש הרשות לא מייחס חשיבות לנושא החירום, אין צורך שהם ישקיעו משאבים בעניין וכך, כבדרך אגב, קולו של הקב"ט לא נשמע והרשויות המקומיות אינן מוכנות כנדרש.
 
 פגישה עם ח''כ חיים כץ
 
 
חשוב לציין, שיש מקרים הפוכים, אולם מתוך 250 רשויות מקומיות, יותר מחצי קרובות לתיאור הנ''ל. 
ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, הצהיר שממשלתו הנוכחית השקיעה בהכנת העורף למצבי חירום, יותר משאבים מכל ממשלה אחרת בעבר. הצהרתו זו באה בזמן נכון ומתאים ביותר לבצע את המהלך הפשוט, אך הדרמטי ברמה הלאומית, של שדרוג מעמד הקב"ט והגדרתו כסטטוטורי בתחומו, ממש כמו מבקר הרשות המקומית, מהנדס הרשות, הגזבר וכיו"ב. 
הרשויות המקומיות נמצאות בתחום אחריותו של משרד הפנים שבמשך שנים ארוכות ורבות הזניח את תחום החירום, בעיקר בהיבט הארגוני של הגדרת יחידות הביטחון ברשויות המקומיות, הגדרת תפקידים ובעלי תפקידים בתחום החירום, הגדרת הקב"ט כסטטוטורי וביקורת על ניצול תקציב הג"א, שברשויות רבות מדי, הינו תקציב זעום שמופנה לצרכים אחרים של הרשות מלבד היערכות לחירום.'' עד כאן דבריו של נוגלבלט.
 
בימים אלה מתגבשת הצעה להקים צוות בינמשרדי שיכלול את משרד הפנים והמשרד להגנת העורף, בשיתוף עם איגוד הקב''טים, מש''מ וממ''א, וגורמים מקצועיים רלוונטיים -  במגמה לאחד כוחות ולהמשיך לקדם את נושא מעמד הקב''ט - עד שיוכר כסטטוטורי. 
 
ביום ה' 4.10.12 התקיימו שתי פגישות חשובות במסגרת קידום מעמד הקב''ט לסטטוטורי – 
פגישה אחת התקיימה עם ח''כ חיים כץ מהליכוד, יושב-ראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות; יושב-ראש ועדת המשנה לפנסיה; חבר בוועדת הכספים.
ח''כ כץ שמע את עיקרי הדברים, והבטיח לסייע בכל הקשור למהלכים הפוליטיים הקשורים לנושא, בכנסת ובוועדות הכנסת; אולם ציין שהבחירות המתקרבות – במידה ואכן יתקיימו – עלולות ליצור דחייה מסוימת בטיפול בעניינים מקצועיים שעל סדר היום. 
פגישה שנייה התקיימה עם ח''כ השר להגנת העורף אבי דיכטר, לשעבר השר לבטחון פנים, בלשכתו במשרד  להגנת העורף. דיכטר גילה עניין רב בנושא, הבין את חשיבותו, שאל שאלות ממוקדות, והבטיח לעשות את כל שביכולתו לסייע. דיכטר ציין שתפקיד הקב''ט עדיין איננו מוגדר חד-משמעית מבחינת ''מי האבא'' מבחינה מוניציפאלית - ולמעשה משרד הפנים הוא האבא הרשמי של הקב''טים; אך בזמן הקרוב הוא ילמד טוב יותר את הנושא ויקדם מהלכים ככל שיתאפשר לו, בסיוע צוות משרדו – רמ''ט המשרד אורן לביא; והמזכיר הצבאי סא''ל יריב פנחס. 
בכך זכה אבי דיכטר לכינוי החדש ''אבי הקב''טים''.     
 
...........................................................................................................................
 
תודות: ח''כ חיים כץ. המשרד להגנת העורף ח''כ אבי דיכטר. איגוד הקב''טים.
 
בטאון הבטחון ברשויות 9.10.12
 
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים