בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

פחות נפגעים יותר ניצולים, מאי 2013

דף הבית >> תרגילים ארציים >> פחות נפגעים יותר ניצולים, מאי 2013
אירוע כימי מחייב טיפול מהיר, תוך שיתוף פעולה מיטבי בין כל הגורמים העוסקים בו. לכן שיתוף ושילוב הרשות חיוניים לתיאום המאמצים, שתכליתם הצלת חיים. התנהגות נכונה של האוכלוסייה עשויה להציל חיי רבים, ולרשות – מנהל אגף בטחון, מרכז הפעלה, מוקד מידע, דוברות והסברה ועוד - חלק משמעותי בכך. 
 
תרגיל עורף לאומי יתקיים (זו השנה השביעית) בין התאריכים 26 עד 30 במאי 2013. במסגרת התרגיל יתרגלו המשרד להגנת העורף, פיקוד העורף, משטרת ישראל, מגן דוד אדום, כיבוי אש, משרדי ממשלה והרשויות המקומיות  מתן מענה לעורף האזרחי בתרחיש מלחמה – ירי טילים.
 
לקראת התרגיל, פיקוד העורף מעביר ברשויות הדרכות בנושא הטיפול באירוע כימי ותפקידי הרשות המקומית, ומדגיש שהלוחמה הכימית היא צורת לחימה בלתי קונבנציונאלית, בה נעשית הפצה יזומה של חומרי לחימה כימיים שונים (עמידים או נדיפים), במטרה לגרום לפגיעה המונית בבני אדם.

 
בהתייחסו להשפעת החומרים על האוכלוסייה האזרחית, פקע''ר מסביר שאיום החל"ך מפחיד, לא מוכר, לא נראה, ולא מורגש עד שהוא משפיע ולכן יש לו השפעה פסיכולוגית רבה שעלולה לגרום להתנהגות בלתי רציונלית.  הנשק הכימי פוגע בשטח נרחב, שכונה, יישוב, לעיתים במרחק של קילומטרים.  בשונה מאירוע רגיל שתוצאותיו נראות מיד, באירוע כימי נמשכת השפעת החומר זמן רב עד שהוא מטוהר, לעיתים השטח יישאר מזוהם ימים עד שבועות. החומר פוגע רק באנשים ובעלי חיים ולא גורם לנזק פיזי ממשי.  האירוע דינמי כלומר כל זמן שהחומר קיים הוא מתפשט ופוגע, לכן התגובה הנכונה עשויה לצמצם את מספר הנפגעים, גם לאחר שהתחיל האירוע שעלול להמשך מספר שעות מבחינת האזרח.  המענה וההתגוננות אפשריים, שימוש נכון בערכת מגן נותן מענה טוב ולכן הסברת השימוש וההדרכה חשובים מאוד.

 
בעת מלחמה פיקוד העורף קובע מראש, על פי הערכת האיום, מהי מדיניות המיגון הנהוגה באותה עת. בעת שמדיניות המיגון היא קונבנציונאלית מושם הדגש על המיגון הפיזי, ובעת שמדיניות המיגון היא משולבת, מושם הדגש על מניעת חדירת חל"ך לאזור השהייה, כל אלה מוסברים בשיעור נפרד העוסק במדיניות המיגון.
הנחת העבודה של פקע''ר היא שיש ברשות האוכלוסייה מסכות, ערכות מגן, למרות שכיום יש מצב זמני שהערכות נאספו וטרם הוחזרו.  בעת שנהוגה מדיניות מיגון משולבת, יונהגו שני סוגים של אזעקה, לאירוע כימי תהיה אזעקה שונה.   האוכלוסייה האזרחית אמורה להיות מצוידת בערכות מגן. לגבי מיגון - זמן השהייה המירבי במיגון לאוכלוסייה הוא עד  שש שעות.
 
 
באמצעות רשת של דוברים ומסבירים, מנהלי בטחון ומנהלי מוקדים, פקע''ר מעביר לציבור מידע שכולל הגדרות ומושגים שמקלים על הבנת החומר ועל ההתמודדות והתיפקוד במצב החירום.  לדוגמה:
*מוקד – מקום בו יהיו רוב הנפגעים, אלה שיראו עליהם את הפגיעה וגם אלה שלא ייראו נפגעים (נפרצי מיגון יפונו לבית חולים גם אם הם לא נראים נפגעים). במוקד גם יימצא מרבית החומר הכימי ויש חשיבות רבה לטיהורו במהירות.
*אזור סיכון טיפתי - אזור המזוהם בטיפות חל"כ. בחומר עמיד הטיפיות יתפזרו על פני השטח ולא יתאדו במהירות.
אזור זה מרכז את תשומת הלב העיקרית, ממנו יש בדרך כלל לפנות את האוכלוסייה במהירות ולמשך זמן ארוך ולכן מעורבות הרשות בתכנון היא חשובה ביותר.
*אזור סיכון אדי מתמשך - אזור המזוהם באדי חל"כ, הנוצרים מנידוף טיפות החל"כ שבאזור הסיכון הטיפתי.
באזור זה עלולים להיות נפגעים כל זמן שהמוקד והאזור הטיפתי לא טוהרו, לכן על הרשות להיות עירנית לדיווחים של אזרחים למוקד על גילויים של תסמיני פגיעה ולהעבירם מיד ליקל"ר ובאמצעותו לנפה.
*אזור סיכון אדי חולף - אזור המזוהם באדי חל"כ, שנוצרים בעת הפיצוץ ונעים עם הרוח כענן חולף. אזור זה עלול להיות בטווח של קילומטרים ולהשפיע על רשויות מרוחקות מאזור הפגיעה. גם באזור זה עלולים להיות נפגעים כתוצאה משימוש לא נכון בערכות המגן ולכן יש להיות עירניים לדיווחים מהאזור. לפרסום אזורי הסיכון בתקשורת יש השפעה פסיכולוגית על התושבים הגרים באזור זה וצפוי לחץ רב של פונים - על הרשות להיערך לתת עדיפות במענה לתושבים מאזורי הסיכון.
 
כאמור, תשומת לב מרובה מקדיש פקע''ר לנושא ההסברה וההנחיות. הנחיית האוכלוסייה באירוע כימי נעשית בשלוש רמות:  ברמה הארצית - על-ידי אולפן השידור של פיקוד-העורף, מסבירים בערוצים, אינטרנט, רדיו ומרכז מידע.  ברמה האזורית – דרך אמצעי התקשורת המקומיים על-ידי מפקדת הנפה ובתיאום עם ומפקדת המחוז. ברמת השטח – על-ידי חיילי הגדודים כחלק מתהליך ההכוונה והמגע הבלתי-אמצעי עם האזרחים המפונים.  בנוסף לכך, בתהליך פיתוח כיום – הנחיית אוכלוסייה באמצעות הסלולר. הנחות היסוד של פקע''ר הן שאירוע כימי ראשון יתקיים לאחר הדרכה כלשהי של האוכלוסייה לקראת תרחיש מסוג זה (מדיניות בק"ן). קיים הבדל בין הקשר עם האזרח באירוע כימי ראשון לאירועים הבאים – בין היתר בגלל תהליך למידה של האוכלוסייה. זהו אירוע ראשון מסוגו, שיעורר אי ודאות רבה, והאוכלוסייה, שתישמע להנחיות, תדרוש מידע והנחיות שוטפות.
 
אירוע כימי הוא אירוע מורכב, המחייב טיפול מהיר, תוך שיתוף פעולה מיטבי בין כל הגורמים העוסקים בו, לכן שיתוף ושילוב הרשות המקומית חיוניים לתיאום המאמצים, שתכליתם הצלת חיים.
התנהגות נכונה של האוכלוסייה עשויה להציל חיי רבים, ולרשות – מנהל אגף בטחון, מרכז הפעלה, מוקד מידע, דוברות והסברה - חלק משמעותי בכך. למרות שמדובר באירוע מורכב, ההתגוננות פשוטה, יחסית ואפשרית.
מוכנות האוכלוסייה, טיפול מהיר והכוונה נכונה לפני ובזמן האירוע – מצמצמים את את היקף הנפגעים.  
 
.......................................................................................
תודות: פיקוד העורף. פיקוד העורף מחוז חיפה.  רס''ן עמירם מלכה, קה''א מחוז חיפה.
בתמונות: * שלבי הטיפול באירוע בעורף (באדיבות פיקוד העורף). * מפגש הדרכה מידע לציבור לקראת תרגיל עורף לאומי 2013, במועצה אזורית במחוז חיפה (צילום: הד המתמיד בטאון הבטחון).
 
הד המתמיד בטאון הבטחון 2.5.2013 
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים