בית  |  אודות  |  דבר היו"ר | ישיבות הנהלה  |  הארגון שלנו  |  פעילות הארגון  |  מעמד הקב"ט  |  אלפון  |  צור קשר                                                                     English


לשירות חברי האיגוד
כניסה לחברים מנויים 

קאסם בקיבוץ מגן

דף הבית >> כתבות נוספות >> קאסם בקיבוץ מגן
מי יגן על מגן
התלמידים בקיבוץ מגן יוצאים לחופשה – מבית ספר ממוגן לבתים לא ממוגנים. הלחץ גדול

 
בשבת 23.6.12 מערכת כיפת ברזל יירטה מטח של חמישה טילי גראד שנורו לכיוון אשקלון. המטח שוגר מרצועת עזה זמן קצר לפני שהודיע בכיר בחמאס על הפסקת אש שהושגה בין ישראל לפלסטינים בתיווך מצרי. ישראל מנסה להימנע מהסלמה נוספת של המצב, אך ברור שאם הירי יימשך צה"ל ערוך גם להחרפת התגובה.
בשישי ובשבת נורו כ-60 רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום. אבל התלמידים בכל יישובי עזה המשיכו בלימודיהם, עד היום האחרון, כולל בחינת בגרות אחרונה בתנ"ך, ביום ראשון 24.6.12. באותו יום בתכנית ''מה בוער'' בגלי צה''ל ראיין רזי ברקאי תושבים מיישובים בעוטף עזה. אחת מהם הייתה דינה ברנשטיין, מזכירת קיבוץ מגן, שעד לא מזמן הייתה הדוברת של הקיבוץ.

דינה סיפרה שהתלמידים יוצאים לחופש הגדול אבל הם לא שמחים משום ש"בית הספר שאותו הם עוזבים הוא ממוגן, ואילו הבתים שלהם בקיבוצים – כולל בתי הילדים – אינם ממוגנים. בטווח של 4.5 עד 7 קילומטרים מהגבול יש 1600 משפחות לא ממוגנות. קיבלנו הבטחות שאנחנו ראשונים בתור, כתבנו מכתבים לראש הממשלה ולשר הבטחון. לפני 3 חודשים הקמנו עצומה לאחראים על הבטחון במדינה ובה תבענו להתייחס ליישובים במובלעת שכאמור נמצאים בטווח של בין הארבע וחצי לשבעה הקילומטרים מהגבול. הם אמרו שיש ''כיפת ברזל'', והיא זו שתיתן תשובה למיגון היישובים. אבל, הם שכחו שהיא נותנת תשובה לערים היותר גדולות ולא ליישובים הקטנים שהם הקרובים לקו הגבול עם עזה. לנו כיפת ברזל לא רלוונטית. בבית שלי במגן יש שלושה דורות, יש לי נכדים קטנים, לאף אחד מאיתנו אין פתרון. מה שאנחנו יכולים לעשות זה לשכב על הרצפה עם ידיים על הראש. במדינה שלנו, כאשר נופלות עלינו עשרות רקטות,  אנחנו לא מדברים במושגים של אם - אלא מתי יקרה אסון כבד. למעלה משישים רקטות שנפלו ביומיים האחרונים. האסון יקרה בוודאות."
 
בדצמבר 2011 התפרסמה במעריב כתבה על קיבוץ מגן, אנחנו מביאים אותה עם כמה קיצורים:
 
200 מ' בין חיים למוות: למה קיבוץ מגן לא ממוגן?
לו קיבוץ מגן היה ממוקם 200 מטרים מזרחה, הוא היה זוכה למיגון מהמדינה. אבל בגלל שהוא מרוחק 4.7 ק"מ מגבול רצועת עזה ולא 4.5, הוא מופקר, מתוקף החלטת ממשלה, לגחמות יורי הקסאמים. "כשיש אזעקה בלילה, אני נשכבת מתחת למשקוף", מספרת דינה ברנשטיין, חברת קיבוץ מגן
 
200 מטר. זה מה שמפריד בין קיבוץ מגן לבין מיגון שיוריד את מפלס החרדה של חבריו. בגלל 200 מטרים לא ממגנים את קיבוץ מגן, ביתם של 600 חברים, שטח גידול חקלאי חשוב בנגב והאכסניה לאחד ממפעלי הייצוא החשובים בישראל, "מגן אקו-אנרג'י", המתמחה בפתרונות בתחום האנרגיה הסולארית והירוקה.
"כשיש אזעקת 'צבע אדום', יש לנו רק 15 שניות להיכנס למרחב המוגן", מספרת דינה ברנשטיין, חברת קיבוץ ותיקה וגם מי שמדבררת את מגן. "לא כל הבתים ממוגנים, רק חלקם. שלי, למשל, אינו ממוגן. כשיש אזעקה בלילה, אני נשכבת יחד עם המשפחה מתחת לאחד המשקופים. פשוט כך. הרי אתה לא יודע אף פעם מתי תהיה נפילה. זה יכול להיות בלילה וזה יכול להיות ביום, כשאנשים בשדה או בעבודה. אז, כל אחד תופס מחסה כמיטב יכולתו.
"במפעל, למשל, מפוזרות מיגוניות. שומעים 'צבע אדום', רצים למיגונית, מחכים לנפילה, נושמים עמוק, אוספים את עצמנו וחוזרים לעבודה. ללקוחות שלנו בחו"ל קצת קשה להבין את המציאות הזו. זה לא נתפס להם. לנו זה החיים".
קיבוץ מגן, אחד הוותיקים בנגב, הוא מקום פסטורלי. יפה, ממש כמו הקיבוצים של פעם. הוא נמצא במערב הנגב הצפוני, בתחום המועצה האזורית אשכול. מגן משתייך לקיבוץ הארצי ובתחומו שטח חקלאי גדול, של כ-8,500 דונם.
בקיבוץ מוסדות ציבור רבים, בהם משרדי מועצת אשכול, בית הספר היסודי המשמש את קיבוצי המועצה, בית הספר התיכון של המועצה ותיאטרון הנגב. מקום שוקק חיים, אליו מגיעים רבים גם מחוץ לקיבוץ לצורך סידורים או עסקים.
את הקיבוץ יסדו בני גרעין של השומר הצעיר שעלו מרומניה אחרי מלחמת העולם השנייה. אליהם הצטרפו בני גרעינים של השומר הצעיר, ילידי הארץ. מגן עלה לקרקע ב-16 באוגוסט 1949, על שרידי משלט שיח' נוראן, שהיה אתר קרבות במלחמת העצמאות, במסגרת מבצע אסף.
גבעת השיח' הינה הנקודה הגבוהה ביותר באזור ומשמשת לתצפית אל עבר יישובי המועצה האזורית אשכול ודרום רצועת עזה. "היום", מספרת דינה, "הקיבוץ כבר לא רומני, אלא ערב רב של עדות, ישראלי לגמרי".
בתחומי הקיבוץ נמצא מפעל "מגן אקו-אנרג'י", שהוקם בשנת 1973 ונקרא קודם לכן "פלסטיק מגן", לייצור מערכות אנרגיה סולארית. "החברים שלנו גם עובדים בחקלאות, בגידולי שדה של תפוחי אדמה, בוטנים, צנוניות, חיטה וגזר. יש לנו את 'רפת 'הנגב', בשיתוף קיבוץ גבולות, ועוד הכנסות מעבודות חוץ", מספרת דינה ברנשטיין.
תושבי באר שבע והנגב מכירים את הקיבוץ בעיקר כי פעל בו גן זואולוגי, אשר נסגר לא מכבר. עם זאת, נשארה פינת חי יפהפייה, להנאת חברי הקיבוץ. אבל מאז החל מטפטף זרם פצצות המרגמה מרצועת עזה, החיים במקום פסטורליים פחות.
אם נשימתם של תושבי באר שבע נעתקת למשמע אזעקה, כאשר להם יש דקה שלמה להיכנס למרחב מוגן, קשה לדמיין מה עובר על חברי מגן, אשר להם מוקצב רבע מהזמן למצוא מחסה, שנמצא במשורה.
במגן מרגישים שנפלו קורבן לביורוקרטיה. "מדינת ישראל החליטה כי ממגנים יישובים הנמצאים עד 4.5 קילומטרים מהגדר. הקיבוץ נמצא במרחק 4.7 קילומטר. 200 מטרים בלבד", אומרת דינה. "והרי היום הקסאמים מגיעים רחוק. מה עושה משפחה עם ילדים קטנים שאינה מתגוררת בבית ממוגן"?!
בסבבי הירי האחרונים מכיוון הרצועה, חברי הקיבוץ הרגישו היטב את הפחד. הם ראו לא אחת קסאמים וגראדים חולפים להם מעל לראש ואף חוו נפילות. זאת, כשעליהם להמשיך לעבוד כרגיל, כי יש להם עבודה רבה.
אם מניחים בצד את בעיות הביטחון, לקיבוץ חיי קהילה תוססים, הכוללים גם גלריה לאמנות ואפילו ירחון אינטרנטי הנקרא "מקלחת ציבורית". ויש גם סרט שבועי במועדון הקיבוץ, ממש כמו פעם. רמת חייהם של החברים עלתה פלאים מאז היווסדו לפני 62 שנה והם מתגוררים בבתים שגודלם הממוצע הוא כ-90 מ"ר.
למפעל "מגן אקו-אנרג'י" לקוחות בכל העולם. 90 אחוזים מתוצרתו הינה לייצוא לחו"ל, בעיקר לארצות הברית, אוסטרליה, מרכז ודרום אמריקה, דרום אפריקה ואירופה. לא אחת, מגיעים אל הקיבוץ קניינים מחו"ל. הכי קשה, אומרת לנו דינה, זה להסביר להם את המציאות. לקניינים באוסטרליה או במזרח קשה להבין איך אנחנו חיים ככה. איך אנחנו מצליחים לפתח ולייצר בתנאים האלה. חלקם שומעים מה קורה ולפעמים חוששים לבוא, אבל כשמגיעים לקיבוץ, נדהמים לראות חברים וחברות שממשיכים לנהל את החיים כרגיל. הם מתפלאים לראות את המקום היפה הזה, את הסביבה היפה של הנגב הצפוני. לא אחת, הם מתקשים להבין את הסכסוך".
[...].
מהמשרד להגנת העורף נמסר בתגובה: "הממשלה היא זו שקבעה את טווח היישובים אשר ימוגנו בגזרת עוטף עזה. השר להגנת העורף מתן וילנאי, חושב שיש להגדיל טווח זה ולמגן יישובים נוספים. השר פועל רבות על מנת לשנות החלטה זו, באופן כללי ובאופן ספציפי לגבי מיגון קיבוץ מגן".
 
http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/315/081.html
 
תודה: דני בלר, מעריב, 11.12.11
...................................................................................................
בטאון הבטחון
24.6.12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

חדשות ועדכונים

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים